Książki, które wydajemy w wydawnictwie Poradnia K, opowiadają o ważnych sprawach. Często pojawia się w nich wątek wyboru, podejmowania decyzji, dojrzewania, i motyw drogi – zarówno podróży fizycznej, jak i tej wewnętrznej, jaką odbywają bohaterowie. W swojej wędrówce poznają świat, odkrywają prawdę o sobie samych, dorośleją, zmieniają siebie i wyznawane wartości.
Życie w drodze
„Zawsze wyobrażałam sobie, że moje życie w drodze to stan przejściowy. Że pewnego dnia dorosnę i gdzieś osiądę. Obecnie wiem, że dla mnie droga jest stałą, osiąść zaś mogę tylko na jakiś czas. Podróżowanie kształtuje moje życie poza drogą, nie na odwrót”. Tak swoją autobiograficzną opowieść zaczyna ikona amerykańskiego feminizmu, Gloria Steinem.
Po lekturze Mojego życia w drodze nie jestem już tą samą osobą.
Jane Fonda
Moje życie w drodze to porywająca historia o przywództwie, podróżach i aktywizmie, która uświadamia, jak doświadczenia, które kolekcjonujemy, relacje, które budujemy i przyjaźnie, które pielęgnujemy zmieniają nasz sposób myślenia i działania.
Test na przyjaźń. Nastolatka w drodze do dorosłości
-
Produkt w promocjiTEST NA PRZYJAŹŃPierwotna cena wynosiła: 34,99 zł.10,00 złAktualna cena wynosi: 10,00 zł.
Siedemnastolatka Veronica Clarke, bohaterka książki Test na przyjaźń Jenni Hendriks i Teda Caplana zachodzi w nieplanowaną ciążę. Samotna i przerażona oceną rodziny i środowiska, a także wizją utraty wymarzonych studiów, musi podjąć trudną decyzję. Najbliższa klinika, gdzie może legalnie dokonać zabiegu, jest 1000 mil od domu, w Nowym Meksyku. Veronica zwraca się o pomoc do przyjaciółki z dzieciństwa – zbuntowanej Bailey. Dziewczyny ruszają w trzydniową podróż, która staje się osią fabuły – manifestacją wolności i prawa do własnych wyborów.
Filmy drogi, czyli jakie?
W filmach drogi bohaterowie – często na rozdrożu życiowym –odbywają podróż, zazwyczaj zmieniając przy tym system wartości czy perspektywę. Ta podróż jest formą buntu, ucieczką przed przeszłością, podążaniem za marzeniami, poszukiwaniem odpowiedzi lub rozwiązań problemów.
Thelma i Louise (1991)
Film kultowy, jeden z klasyków kina drogi. Tytułowe bohaterki to przyjaciółki z niewielkiego miasteczka gdzieś w USA. Tkwią w nieudanych związkach, są znużone rutyną codziennego życia, bez perspektyw zawodowych. Pewnego dnia, tylko we dwie, wybierają się na weekend w góry. Po drodze dochodzi do tragedii i zbrodni. Kobiety stają się banitkami i uciekają do Meksyku. Nawet jeśli wiecie, jak się kończy ta historia, polecamy film ze względu na obsadę: Susan Sarandon, Geena Davis i Brad Pitt (bardzo młody!).
Mała Miss (2006)
Jeden z naszych ulubionych, dobre kino familijne. Sześcioosobowa rodzina Hooverów wsiada do starego busa, by zawieźć siedmioletnią Olive na finał konkursu piękności dla dzieci. Dziewczynka nie wpisuje się w kanony klasycznej urody, a jak się domyślacie, dysfunkcyjna rodzinka do typowych też nie należy. Wyprawa ich jednak jednoczy, przestają się zajmować wyłącznie sobą i zaczynają doceniać dziwaczność, która ich łączy.
Priscilla, królowa pustyni (1994)
Ciepła australijska komedia. Tytułowa Priscilla to różowy autobus, którym dwaj geje, Tick i Adam, oraz heteroseksualna transseksualna kobieta, Bernadette, wyruszają w podróż po Australii z programem estradowym jako drag queens. Nie wszędzie spotykają się ze zrozumieniem i akceptacją, ale poznają samych siebie i zacieśniają wzajemne więzi. A do tego efektowne układy choreograficzne, pióropusze i muzyka disco.
Dziewczynka w trampkach (2012)
I na koniec – film nieoczywisty i niezwykły. Pierwszy saudyjski film fabularny i pierwszy film wyreżyserowany w Arabii Saudyjskiej przez kobietę, Haifaę al-Mansour. Jego główną bohaterką jest mieszkająca w Rijadzie 10-letnia Wadjda, która marzy o rowerze (właściwie zakazanym w jej kraju dla dziewczynek). Aby zdobyć na niego pieniądze, bierze udział w konkursie recytatorskim Koranu. Czy wygra, czy dostanie rower i czy będzie mogła na nim jeździć? Zobaczcie sami, bardzo polecamy!
Jeśli szukacie w książkach dobrych historii, to polecamy Wam bestsellery z naszej półki Biografie i wspomnienia.
A może wolicie reportaże? To koniecznie zajrzyjcie na półkę Literatura faktu.
Wspaniałych chwil przy lekturze!