Czwarty tom serii o siostrze słynnego Sherlocka Holmesa dopiero się ukazał, a już budzi zachwyt recenzentów i blogerów. Słowa uznania dotyczą całego cyklu przygód młodej perdytorystki i płyną nie tylko od dzieci i młodszej młodzieży.
Enola Holmes bije się lepiej niż większość mężczyzn, potrafi strzelać z łuku, rozpalić ogień bez hubki i krzesiwa, a inteligencją zaskakuje nawet swojego brata Sherlocka.
Kalina Mróz, „Wyborcza TV”
Enola Holmes z twarzą Millie Bobby Brown
Opowieść o Enoli przeżywa prawdziwy renesans także za sprawą ekranizacji pierwszego tomu, którą obejrzało w Polsce bardzo wielu widzów platformy Netflix.
Jak mówi autorka, Nancy Springer, sukces filmu był dla niej ogromnym zaskoczeniem, którego nie spodziewała się w najskrytszych marzeniach. Przyczynił się do niego na pewno znakomity dobór odtwórców głównych ról: w tytułowej widzimy Millie Bobby Brown, jej braci grają Henry Cavill i Sam Claflin, a matkę – Helena Bonham Carter.
Enola Holmes inspiruje
Kalina Mróz tak pisała o bohaterce na łamach „Wyborczej TV”: „Enola Holmes (…) inteligencją zaskakuje nawet swojego brata Sherlocka”. Dalej w artykule czytamy: „Helena Bonham Carter jako dziarska sufrażystka czuje się rzecz jasna jak ryba w wodzie, a Millie Bobby Brown radośnie zrzuca smutną minę Jedenastki ze Stranger Things i pokazuje mnóstwo łobuzerskiego wdzięku, który ma zresztą w rzeczywistości. (…) To młoda, utalentowana kobieta. (…) jeśli młodzi widzowie nauczą się dzięki Enoli Holmes feminizmu i zapragną odejść od komputera, by posmakować przygody, to ja się na taką lekcję zgadzam”.
„Wiktoriański feminizm” Enoli, jej inteligencję, spryt i empatię docenił patron czwartego tomu, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, a także twórcy projektu Alternatywna Lista Lektur, którzy umieścili całą serię w swoim zestawieniu książek polecanych dzieciom i młodzieży.
Zdolna i sprytna Enola Holmes. Co w niej zachwyca recenzentów, blogerów, czytelników
W czwartej części serii Enola ponownie usiłuje pomóc Cecily, „leworęcznej lady” znanej nam z drugiej powieści. Tym razem dziewczyna próbuje uniknąć aranżowanego małżeństwa. Czy misja ratunkowa się powiedzie? I czy Enola umknie braciom i odnajdzie matkę? Wielu recenzentów i blogerów ma już za sobą lekturę nowiutkiego tomu, jak zwykle w świetnym tłumaczeniu Elżbiety Gałązki. Oddajmy im głos:
„Seria powieści o Enoli Holmes jest jedną z najcieplejszych i najzabawniejszych książek, na jakie trafiłam w ostatnich latach. (…) Niezależnie od wieku można naprawdę dobrze bawić się podczas lektury. Pomimo zabawnej i często humorystycznej oprawy, dotykają one poważnych spraw, dość ciekawie pokazują wiktoriańską Anglię i są naprawdę klimatyczne. Gorąco liczę na to, że kolejne tomy nie dadzą na siebie długo czekać” – pisze na swoim blogu „Niepoczytalna”.
Użytkowniczka Lubimyczytać.pl o pseudonimie AniaCzyta zachwyca się najnowszą powieścią cyklu i przyznaje jej maksymalną ocenę: „Kolejny tom przygód detektyw w spódnicy, tym razem bardziej niebezpieczny i bardziej trzymający w napięciu. Przyznam, że jak dotąd jest to moja ulubiona część. Nie tylko akcja i wydarzenia, ale również opis miasta i życia w nim, a także podział klasowy społeczeństwa sprawia, że czwarta część niesamowicie wciąga.
Zarówno w tej części, jak i w poprzednich, autorka skupiła się na takich wartościach jak: pomoc ubogim, przyjaźń, więzi rodzinne, wiara w lepsze jutro. Książkę czyta się jednym tchem, a barwna postać bohaterki nie pozwala się nudzić.
Myślę, że uzbieranie wszystkich części Enoli zabierze nas w niesamowitą podróż pełną przygód i wartości. Z całą pewnością dzieci nauczą się z nich odwagi, szacunku dla inności czy empatii. Natomiast my dorośli spędzimy miło czas w towarzystwie młodej dziewczyny, która przypomni nam, jak to było w dzieciństwie.
Jeśli myślicie, że to koniec przygód tej młodej damy, to się mylicie. Już niedługo tom piąty… Myślę, że kontakty rodzinne panny Holmes ulegną zmianie… Ale, ale ciii… To wszystko w następnym spotkaniu z Enolą”.
Książka zdobywa uznanie nie tylko dziewcząt: jedenastoletni czytelnik Mieszko, fan cyklu, tak opisuje nam swoje wrażenia: „Trzymająca w napięciu, wciągająca, zaskakująca na każdym kroku Enola Holmes jest jednym z niewielu dobrych kryminałów dla dzieci”.
Do fanów Enoli należy też ogromnie popularny autor kryminałów i thrillerów Wojciech Chmielarz.
Powieści Nancy Springer o nastoletniej detektywce były nominowane do Edgar Award w kategorii powieść kryminalna dla młodzieży. Tom piąty w Polsce ukaże się jesienią 2021 roku!
Patron medialny książki: „Kosmos dla Dziewczynek”.
Bestsellery dla młodzieży w księgarni Poradni K
Jeśli lubisz kryminalne historii, polecamy też trzytomową serię Truly Devious. Akcja dzieje się w Akademii Ellinghama – elitarnej, prywatnej szkole w Vermont, miejscu pełnym łamigłówek i zagadek, ukrytych korytarzy i tajemnych przejść. Wkrótce po jej otwarciu znikają żona i córka założyciela. Jedynym tropem jest prześmiewczy list-zagadka podpisany pseudonimem „Nieodgadniony”… Przeczytaj także, dlaczego 16-letni Janek poleca tę serię.
-
TRULY DEVIOUS – pakiet 5 książekOriginal price was: 234,95 zł.100,00 złCurrent price is: 100,00 zł.