Pedagog, seksuolog, doradca rodzinny, specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Profesor doktor habilitowany nauk humanistycznych. Kierownik Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2005-2012 dziekan Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu UZ. Kieruje Podyplomowymi Studiami Wychowania Seksualnego UW. Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Pedagogika Uniwersytetu Warszawskiego.
Inicjator i organizator Ogólnopolskich Debat o Zdrowiu Seksualnym, honorowy Członek Niemieckiego Towarzystwa Wychowania Seksualnego (2008), członek Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Od 2010 stały współpracownik Naukowy Instytutu ds. Badań nad Seksem, Płciowością i Prokreacją im. Kinseya Uniwersytetu Indiana w USA. W latach 2005-2011 był sekretarzem naukowym Polskiej Akademii Medycyny. Odznaczony złotym medalem Światowej Akademii Medycyny im. Alberta Schweitzera za humanizację medycyny, wielokrotnie otrzymał nagrodę Ministra Zdrowia, a w roku 2013 – Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za całokształt dorobku naukowego. Jest autorem polskich i międzynarodowych badań nad seksualnością człowieka w cyklu życia. Współorganizator festiwalu Michaliny Wisłockiej, konsultant filmu o dr Michalinie Wisłockiej Sztuka kochania.
Autor licznych polskich i międzynarodowych badań dotyczących seksualności człowieka. Życie zawodowe dzieli między Zieloną Górę i Warszawę. Łączy działalność badawczą, dydaktyczną i kliniczną z popularyzacją wiedzy z zakresu zdrowia seksualnego w prasie, radiu i telewizji.
Profesor Zbigniew Izdebski odpowiadał na pytania Małgorzaty Szcześniak o (polskie) grzechy przeciw seksualności. Ich rozmowy złożyły się na opublikowaną przez wydawnictwo Poradnia K książkę Siedem grzechów przeciwko seksualności.