8 marca to święto kobiecej solidarności. Ponad podziałami rasowymi, światopoglądowymi, religijnymi czy narodowymi. W tym dniu wszystkie nasze dobre myśli i życzenia kierujemy w stronę Ukrainy. My z Wami, Siostry!
„Prawdą jest, że nie wiemy, które z naszych działań, podejmowanych tu i teraz, mogą wpłynąć na kształt przyszłości. Musimy jednak zachowywać się tak, jak gdyby wszystko, co robimy, miało znaczenie. Ponieważ może mieć”.
Gloria Steinem, Moje życie w drodze
-
MOJE ŻYCIE W DRODZEProdukt w promocji21,99 zł
W Poradni K wydajemy książki, których autorki i bohaterki walczą o wolność wyboru i sprzeciwiają się patriarchatowi. Wspieramy kobiety w walce o ich prawa, także w czasie jesiennych demonstracji w 2020 roku. Przeczytajcie też, jak autorki Poradni K walczą o siebie i swoje bohaterki.
W 2022 roku 8 marca, w 13. dniu wojny na Ukrainie, myślami będziemy przede wszystkim z naszymi ukraińskimi Siostrami. Wiele Polek i Polaków zaangażowało się w pomoc uchodźcom wojennym. Nasze wydawnictwo Poradnia K wpłaciło już darowiznę na Polską Akcję Humanitarną SOS Ukraina, do PAH przekażemy też wszystkie przychody ze sprzedaży książek w naszej księgarni do 13 marca (włącznie).
Pamiętajmy, że pomoc potrzebna będzie przez długi czas. Dlatego też musimy dbać o siebie, znaleźć czas na regenerację sił, na wzmocnienie siebie fizyczne i psychiczne. Święto Kobiet to dobra okazja, by pomyśleć o sobie z czułością i sympatią. Zachęcamy do sięgnięcia w tym dniu po nasz premierowy tytuł, przewodnik dla kobiet autorstwa Megan Logan Pokochaj siebie. Polecamy ćwiczenia i afirmacje, które pomogą być dla innych i siebie uważną i wspierającą.
-
POKOCHAJ SIEBIEProdukt w promocji26,99 zł
Jak sto lat temu kobiety wywalczyły sobie prawa
Dzień Kobiet 8 marca obchodzimy od 1910 roku. Został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Kobiety domagały się praw wyborczych oraz lepszych warunków pracy. W 1911 roku świętowały (czytaj: manifestowały i protestowały) także kobiety (sufrażystki) w Austrii, Danii, Niemczech, Szwajcarii i w Polsce.
W naszym kraju niezwykła popularność Dnia Kobiet zaczęła się w PRL-u. Od babć i mam nie raz słyszeliśmy opowieści o akademiach ku czci w szkołach i zakładach pracy oraz wręczaniu deficytowych prezentów – mydeł czy rajstop. Mężczyźni tego jedynego dnia w roku stali w długich kolejkach po goździki lub tulipany.
Dzień Kobiet w Polsce się (ob)chodzi
XXI wiek przywrócił świętu 8 marca jego pierwotne znaczenie – dnia protestów ulicznych i marszów z postulatami.
W 2000 roku po raz pierwszy odbyła się w Warszawie Manifa – demonstracja uliczna na rzecz praw kobiet zorganizowana przez Porozumienie Kobiet 8 Marca. Powodem była akcja w Lublińcu, gdzie na podstawie anonimowego donosu policjanci zatrzymali w czasie badania pacjentkę ginekologa i zmusili ją do poddania się badaniu kryminalistycznemu. Od tej pory Manify odbywają się co roku – w coraz większej liczbie miast, coraz tłumniejsze i coraz radykalniejsze.
Te ogólnopolskie demonstracje feministyczne, antydyskryminacyjne i antyklerykalne odbywają pod różnymi hasłami, np. „Demokracja bez kobiet to pół demokracji”, „Dziewczyny, potrzebne są czyny”, „Hasło dowolne, chcemy być wolne”, „Każda ekipa ta sama lipa”, „Chcemy żłobków, nie stadionów”, „Dość wyzysku, wymawiamy służbę”, „Aborcja w obronie życia”, „To my jesteśmy rewolucją”.
W niedzielę 6 marca br. odbyła się manifa we Wrocławiu pod hasłem „Feminizm bez granic”, a Porozumienie Feministyczne 8 Marca planuje manifestację na niedzielę 20 marca, poprzedzającą Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

Na naszej wydawniczej półce stoi wiele ważnych dla kobiet książek. Szczególnie polecamy:
-
UNORTHODOX / EXODUS – pakiet 2 książekProdukt w promocji46,74 zł
-
MONOLOGI WAGINYProdukt w promocji20,99 zł
-
THE RADIUM GIRLS. MROCZNE HISTORIE PROMIENNYCH KOBIET AMERYKIProdukt w promocji27,49 zł