Justyna Bednarek

Bajki muzyczne to  zaproszenie do cudownego świata muzyki, w którym królują wrażliwość i fantazja. Mistrzowskie ilustracje Józefa Wilkonia czynią z tej książki unikalne dzieło.

Justyna Bednarek zabiera nas w magiczną podróż do zaczarowanego świata dźwięków. Inspirację opowieści stanowią najsłynniejsze kompozycje muzyki poważnej - Chopina, Mozarta, Ravela, Bacha, Bizeta i innych. Każdą historię wieńczy portret mistrza.

Kto skomponował utwór fortepianowy na pięć rąk? Jak to się stało, że dzieła Jana Sebastiana Bacha zostały ocalone od zapomnienia? Kto pozostawił po sobie ponad 600 dzieł, mimo że żył zaledwie 35 lat? Który kompozytor miał dwadzieścioro dzieci? Czy klapa opery może przyprawić o zawał serca? Czemu genialny muzyk kazał odpiłować nogi od swojego fortepianu? Komu udało się w ciągu roku sprzedać dwa miliony płyt?

Justyna Bednarek dzieli się z nami opowieściami z życia najsłynniejszych twórców muzyki klasycznej, tak, jakby byli to nasi dobrzy znajomi. Dzięki niej stają się bardziej ludzcy i znacznie nam bliżsi. Ale „W to mi graj” to nie tylko biografie najwspanialszych światowych kompozytorów – to opowieść o fascynacji muzyką, jej drobnych przejawach w naszym życiu i marzeniu, by zawsze nam towarzyszyła. Odstające ucho Teodozji słyszy nie tylko burczenie w brzuchu mamy, ale i to, że jajecznica się przypala, a w ogrodzie kiełkują nasiona słonecznika. Później wymyka się na ptasie sejmiki i ogląda świat z lotu nietoperza. Karol dyryguje grą garnka i sprawia, że wszyscy domownicy zaczynają śpiewać, zamiast mówić. Wszystkie czary są po to, żeby zwrócić uwagę na potrzebę i wagę muzyki. Dlatego też w Starym Domu powstaje szkoła muzyczna jak z dziecięcych marzeń. I wszystko jest jak w bajce ...

Justyna Bednarek przyzwyczaiła czytelników do magii w swoich książkach: tę również zaludniają bohaterowie nie z tej ziemi: skrzydlate zwierzęta, trolle, gadające przedmioty codziennego użytku, zaczarowane kamyki… Ale, jak  zwykle u autorki, największe czary płyną z serca:

Tak to już jest z muzyką – żeby jej słuchać, żeby ją grać, śpiewać i układać, trzeba mieć przede wszystkim – co? Słuch, powie ktoś z was. Tak, to prawda. Dobry głos – to też, oczywiście. Ale niczego nie wskóramy bez serca.

Wiele serca włożyli twórcy w tę wyjątkową książkę – autorka, ilustrator, graficy, specjaliści od składu i druku. Efektem ich pracy jest jedyna w swoim rodzaju, magiczna książka, której każda strona jest przesycona fascynacją muzyką i radością z jej istnienia. To wyjątkowy hołd złożony jej twórcom, ale i wszystkim, którzy nie wyobrażają sobie bez niej życia. I słuchają jej - lub ją wykonują – z sercem.

Ilustracje: Józef Wilkoń

PREMIERA 21 października 2016

Książkę polecają:

Idealna symbioza słowa i obrazu. Te bajki płyną tak, jak płynie muzyka. Świetnie napisane - z niebywałą lekkością, swadą i humorem. Ilustracje wyborne! Notki biograficzne rewelacyjne, lepsze od encyklopedycznych. Książka mogłaby być z powodzeniem nowoczesnym podręcznikiem szkolnym.

Anna Jurksztowicz

 

Dzieci mają najbogatszą wyobraźnię, a muzyka jest z wyobraźni zbudowana. Ucieszy małe uszy i oczy, ale również zainteresuje starszych członków rodziny. Czekam, aż moi chłopcy trochę podrosną, żeby móc im czytać  „W to mi graj", a potem razem słuchać wybitnej muzyki, która nie przemija jak sezonowe hity. Najmłodsi, którzy często są otoczeni muzyką nie najwyższych lotów,  zasługują na tę książkę. Dzięki niej w wesoły sposób mogą poznać i oswoić świat tak zwanej muzyki poważnej, która przecież również bywa szalona!

Aga Zaryan

 

 

Muzykę klasyczną niełatwo przestawić dzieciom w sposób fascynujący. Justyna Bednarek w książce z muzycznymi bajkami  „W to mi graj" robi to doskonale. Sylwetki wybitnych kompozytorów zestawione są z lekko absurdalnymi opowieściami z największymi dziełami w tle. Bajki działają na wyobraźnię, a tytuły utworów i nazwiska muzycznych geniuszy zostają w głowie, nie wykute na pamięć, tylko zapamiętane w skojarzeniu z przeczytanymi historiami. Po prostu genialne - najlepsze wprowadzenie w świat muzyki klasycznej, jakie można sobie wyobrazić! 

Kasia Nowicka / Novika

  Partnerzy wydania:

  

Patroni medialni:

  

 

 

Zapisz